Categories
Ze života

Nový byt (2) – původní stav

Původní stav bytu nebyl kdovíjaký. Představte si panelákové 3+1 ze 70. let, klasický obdélník 6×12 metrů, umakartové jádro, o něco mladší kuchyňská linka, na podlahách lino, dřevěná okna a polorozbité skleněné dveře. Prostě krása.

Fotky původního bytu:

V sobotu 23. ledna jsme začali s prvními pracemi na zlepšení a přípravu pro bourací práce. Od 29. ledna jsme pak zahájili bourání – nechali jsme v sobotu 30.1. přivézt první kontejner na suť, byly toho dobré 4 m3 a nestačilo to.

Categories
Ze života

Nový byt (1) – koupě nemovitosti

Rozhodli jsme se pořídit si vlastní bydlení. Mezi podnájmem a vlastnictvím nemovitosti se ovšem nachází několik stádií – různě dlouhých, nervy vysilujících i příjemných. Nemluvě o rekonstrukci a vybavení.

Nejprve několik slov úvodem. S přítelkyní jsme se už poněkolikáté stěhovali a usmysleli jsme se, že už takto více nechceme. Po mnoha měsících jsme se dostali na prohlídku bytu, který téměř z oka vypadl bytu zamítnutému pro nedostatek našetřených financí. Na stejném sídlišti, jen byl v domě o 300 metrů jinde.

Po přibližně 20 prohlídkách a 2 téměř podepsaných rezervačních smlouvách jsme už ani nedoufali, že vše dopadne v pořádku. Nyní jsem již majitelem bytu i v oficiálních rejstřících, tak můžu proces s poněkud menšími nervy sepsat a poradit tak i jiným.

Smlouvy a jiné důležité papírové věci

Papírování se v mém případě odehrávalo na několika frontách:

 • smlouvy se stávajícím majitelem: smlouva o smlouvě budoucí kupní, smlouva kupní
 • smlouvy s realitní kanceláří a advokátem: svěřenecká smlouva (odpovídající rezervačním smlouvám u jiných real. kanceláří), smlouvy o úschově financí u advokáta
 • vyřízení hypotéky: smlouva o hypotečním úvěru, vklad zástavního práva na nemovitost do katastru, vklad nového majitele nemovitosti do katastru
 • fyzické předání bytu: předávka bytu a soupis předávacího protokolu (stavy odběru energií, předání klíčů), převod smluv na odběr energií, změna majitele v evidenci Společenství vlastníků jednotek a s tím spojené platby záloh

Časový průběh procesu

Celý proces trval téměř přesně 4 měsíce, ale myslím si, že se dal zvládnout i za podstatně kratší dobu, řekněme 2,5 měsíce.

 • 22.9.2015: prohlídka vybraného bytu
 • 23.9.: podpis svěřenecké smlouvy a odeslání rezervační částky
 • 24.9.: první schůzka s hypoteční poradkyní
 • 25.9.: vyřízeno potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele a předáno bance
 • 2.10.: první návrh smluv odeslán právníkovi na revizi
 • 7.10.: první sezení nad smlouvou o smlouvě budoucí
 • 9.-28.10.: odjeli jsme na dovolenou 🙂
 • probíhal proces odhadu ceny nemovitosti a ladění textu smlouvy
 • 27.10.: banka schválila hypotéku a odeslání druhé části splátky bytu
 • 2.11.: podepsaná hypoteční smlouva v bance, smlouva o smlouvě budoucí s původním majitelem, podán návrh na vklad do katastru (zástavní právo banky, tj. banka musí být informovaná a musí souhlasit s potenciálním dalším prodejem jiné osobě)
 • 3.11.: zaplacení pojištění domácnosti
 • 12.11.: banka odeslala finance k právníkovi do úschovy
 • 18.11.: podpis kupní smlouvy a zaplacení první splátky hypotéky
 • 19.11.: podán návrh na vklad do katastru (změna vlastníka) – kvůli chybě právníka zamítnuto
 • 18.12.: podán opětovně návrh na vklad do katastru, tentokráte už správně; druhá splátka hypotéky
 • 18.1.2016: stal jsem se oficiálně majitelem nemovitosti (tj. došlo k přepisu vlastníka nemovitosti v katastru); třetí splátka hypotéky (!)
 • 20.1.: předání bytu

Finanční náročnost

 • každý návrh na vklad na katastru je za 1000 Kč, dohromady tedy 3000 Kč
 • právník na revizi smluv za 1200 Kč na hodinu, celkem tedy 2400 Kč
 • pojištění domácnosti 1377 Kč jednorázově (roční částka; po rekonstrukci se stejně musí přepočítat)
 • hypoteční poradkyně nebyla placena přímo, z mé hypotéky jí banka vyplácí provize; právník pro zpracování smluv a úschovu financí stejně jako realitní makléř byli placeni prodávající stranou (z provize realitní kanceláři za zprostředkování obchodu)

Tipy

 • rozhodně nepodcenit revizi právníkem a nenechat se natlačit do nevýhodných podmínek ze strany prodávajícího nebo realitky (“musíte se rozhodnout rychle, máme plno zájemců” apod.)
 • návrh na vklad do katastru vypsat sám 🙂 – není to těžké, jedná se o cca 6 stran A4, ze kterých se nevyplňuje vždy všechno (jsou zde samostatné oddíly pro případ domu, bytu, nebytové jednotky atd.), nezapomeňte zadat i převod podílu na pozemcích pod domem a okolo něj, pokud jsou součástí prodeje
 • pro úschovu peněz lze použít banku, notáře nebo právníka – poslední možnost je nejlevnější a nejjednodušší
 • nezapomeňte vše řádně zdanit a tuto část ve smlouvě vůbec mít: dle zákona o dani z převodu nemovitostí (“původní zákon”) a dani z nabytí nemovitosti (“nový zákon”) ručí za zaplacení daně vždy kupující; rozdílem je, že podle původního zákona platil daň prodávající nebo nastala jiná dohoda stran, v novém zákoně je to kupující (nebo jiná dohoda) -> ale ručení je u kupujícího vždy. My jsme tento bod vyřešili tak, že poslední část ceny bytu odejde prodávajícímu až v momentě, kdy přijde info z finančáku, že je vše OK
 • hypotéka se splácí od okamžiku podpisu smlouvy o hypotečním úvěru, tedy poměrně dost dlouho předtím, než byt můžete užívat, nějaká finanční rezerva se hodí
Categories
Obecné

40 zajímavých poznatků ze života

Bryan Caplan, americký profesor ekonomie a zanícený bloger na téma ekonomie a filosofie, se u příležitosti svých 40. narozenin zamýšlí nad 40 věcmi, které se doposud naučil. Je to velmi zajímavé čtení, odkaz zde.

V desátém bodě u kapitoly “Filosofie” uvádí jako velmi zajímavý text Epikurea o štěstí v životě, odkaz zde. Text je to velmi hutný, psaný archaicky, ale přesto velmi silný. Stojí za to věnovat mu chvíli, i za cenu listování ve slovníku..

Categories
Cestování Obecné

6 zajímavých stránek pro poslech španělštiny

Přemýšlíte o tom, že byste se naučili tento zajímavý jazyk? Na internetu existují stovky stránek, které se věnují tomuto třetímu nejpoužívanějšímu jazyku světa. Některé z nich naleznete níže.

U audio materiálů se nezapomeňte u odkazů podívat, zda jsou v evropské (španělské) nebo latinskoamerické španělštině. Rozdíly ve výslovnosti jsou velmi velké..

http://www.openculture.com/freelanguagelessons

Základní rozcestník audio odkazů pro 37 jazyků, ze kterého jsem čerpal. Na výběr je zde obrovské množství zdrojů, jak v evropské, tak latinskoamerické španělštině a vlastně i jiných jazyků..

http://www.cnr.berkeley.edu/ucce50/ag-labor/spanish/

Pokud chcete poslouchat mluvenou španělštinu v základních situacích, na této stránce naleznete několik rozhovorů namluvených Chilany, tedy s latinskoamerickou výslovností.

http://feeds.feedburner.com/vocespodcast

Několik zajímavých podcastů s rozhovory o knihách, s úryvky z knih a dalšími zajímavostmi nejen z literatury. Výslovnost evropská. Podcasty jsou doplňkem webu http://spanish-podcast.com/ .

http://www.notesinspanish.com/spanish-podcasts/

Podobnou službu s podcasty nabízí i server Notes in Spanish, na výběr máte tři úrovně (začátečník, mírně pokročilý, velmi pokročilý) a témata jsou jak z běžného života, tak například z historie, politiky apod. V evropské španělštině.

http://www.rojasspanish.com/podcast/RojasSpanishPodcast.xml

Server rojasspanish.com nabízí začátečníkům i pokročilým možnost trénovat si poslech na příbězích ve formě blogu, reflektující aktuální dění, zážitky nebo roční dobu. V evropské španělštině.

http://www.radioayala.com/

Baskické rádio Ayala, pro fajnšmekry 🙂

Categories
Obecné

Knížky, které byste si měli přečíst

Zajímalo vás někdy, jaké knížky jsou veřejností hodnoceny jako nejlepší? Které knihy opravdu stojí za to si přečíst?

Britský deník The Guardian spojil do jednoho dokumentu nejčtenější, nejpůjčovanější a nejvíce propagované knihy, výsledný seznam je k dispozici zde.

Asi nikoho nepřekvapí, že nejčasteji zmiňovanými tituly jsou 1984, Hlava 22, Zločin a trest, Jako zabít ptáčka nebo Velký Gatsby. Milým překvapením jsou ovšem také zmínky o Stopařově průvodci galaxií, zajímavé jsou rovněž přední umístění Pána prstenů nebo Harryho Pottera.

Categories
Cestování

zajímavá místa světa – seznam UNESCO

Acropolis - Greece
Photo by: Jorge Orte Tudela

Pokud hledáte inspiraci pro výběr země nebo světadílu, který byste rádi prozkoumali, může Vám pomoci kamarád, internetový cestopis nebo agentura. Existuje ovšem také mezinárodní organizace, která se snaží o zachování kulturního dědictví a propagaci a finanční podporu těch nejzajímavějších míst světa.

Jmenuje se UNESCO (zkratka od United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, česky Vzdělávací, vědecká a kulturní organizace při Organizaci spojených národů) a ve své databázi má momentálně 890 míst, která z nějakého důvodu stojí za to vidět. V Česku se v poslední době nechvalně “proslavila” hodnotící zprávou, ve které přemýšlí o vyškrtnutí Prahy ze seznamu světového dědictví kvůli stavbě mrakodrapů, případně silničního okruhu s mostem přes Vltavu.

Kompletní seznam památek naleznete zde, UNESCO vede i seznam památek v ohrožení (zde) – takže pokud chcete stihnout vidět tato místa než z povrchu Země zmizí, měli byste si pospíšit.